Taiteilijan CV.

MIKAEL POHJOLA

1.-24.9.2006


Still Leben, 2005, lasi, peili, 77x120x30 cm

Tervetuloa tiedotustilaisuuteen torstaina 31.8.2006 klo 12-13 ja avajaisiin klo 18-20.
Taiteilija on läsnä molemmissa tilaisuuksissa.
Kaskenkatu 1, Turku

Mikael Pohjolan veistoksia Galleria Amassa 1.-24.9.2006

"Olen kiinnostunut kaikista mahdollisista materiaaleista. Teos teokselta tiedän niistä enemmän. Materiaalien ihmeellisyys ja kauneus tulee parhaimmillaan ilmi täysin hyödyttömässä muodossa ja tilassa: järjestäytyneenä veistokseksi."

Kuvataiteilija Mikael Pohjola (s. 1962) on viehtynyt eri metallien, puulaatujen, lasin ja maalattujen pintojen ominaisuuksiin. Heijastukset, kiillot, patina ja läpinäkyvyys muodostavat olennaisen osan Pohjolan usein kokonaisista esinekokoelmista koostuvista veistoksista. Löytöesineiden käytön lisäksi Mikael Pohjola on viime vuosina keskittynyt sorvaamaan tornimaisia ja temppelimäisiä puuveistoksia jotka hän viimeistelee lukemattomilla kiiltävillä lakkamaalikerroksilla.

Veistoksilla on filosofinen ulottuvuutensa; kyse ei ole pelkästään palvontaa lähentelevästä hartaudesta materiaalin käsittelyssä ja muodon tarkkailussa. Pohjolan veistokset avautuvat lopulta monille tulkinnoille.

Mikael Pohjola asuu ja työskentelee Fiskarsissa. Hän valmistui Kuvataideakatemiasta 1992 ja on viimeksi pitänyt yksityisnäyttelyn Kuvanveistäjäliiton Galleria Sculptorissa Helsingissä vuosi sitten. Hänen teoksiaan on mm. Helsingin kaupungin taidemuseon ja Wäinö Aaltosen museon kokoelmissa.

Lisätietoja galleriasta, Virpi Wuori-Valtaoja 040 596 1943.


Huhu, 2006, maalattu puu, 36x40x19 cm


Riket, 2005, maalattu puu, 42x50x20 cm


Oppitunti, 2005, puu, 30x53x25 cm

Paluu edelliselle sivulle/Back to the Previous Page